GŁÓWNY ORGANIZATOR:

WSPÓŁORGANIZACJA:

WSPÓŁORGANIZACJA:

WSPÓŁORGANIZACJA:

Benefis Dojrzałości – Gdańsk 2018

KONCERT GALOWY

odbędzie się

w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

5 listopada 2018 roku
o godzinie 17.00

Oficjalny spot VIDEO

Opis VIDEO

„Benefis Dojrzałości” to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które po raz drugi odbędzie się w Gdańsku.

Bohaterami projektu są poeci seniorzy.

Podczas II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, zrealizowanego na potrzeby tego projektu, zostało wybranych 8 utworów poetyckich napisanych przez gdańskich seniorów.

Wiersze oceniło profesjonalne jury, w skład którego weszli przedstawiciele środowisk artystycznych, instytucji społecznych i miejskich działających na rzecz seniorów.

Laureaci II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego otrzymają niezwykłą nagrodę.

W tym roku do wybranych w konkursie poetyckim utworów muzykę napisze ośmiu kompozytorów.

Siedmiu z nich to studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – Partnera tego wydarzenia. Ósmy utwór to kompozycja wyłoniona w ogłoszonym przez gdańską akademię Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim. Nad częścią kompozytorsko-aranżacyjną czuwa Kamil Cieślik – dyr artystyczny wydarzenia, kompozytor i aranżer wykonań ubiegłorocznej edycji, wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej.

Utwory te wykonane będą na uroczystym koncercie pt. „Benefis Dojrzałości”, który odbędzie się 5 listopada 2018 roku na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

To wyjątkowy koncert w wykonaniu trójmiejskich artystów, którzy stworzą na tę okazję zespół wokalno – instrumentalny.

Każdy z utworów zaśpiewa inny wokalista.

W tym roku projekt poszerzony został o zaangażowanie studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy w ramach zajęć i zaliczeń, pod opieką Dr Roberta Turło – wykładowcy ASP, przygotowują oprawę wizualną wydarzenia.

Będzie to koncert solidarności międzypokoleniowej i międzyinstytucjonalnej.

 

Założeniem projektu jest

oprócz jakości gotowego dzieła,  pewien rodzaj przełamania barier osądu o możliwościach,  potencjale i zdolnościach czy wizerunku tej grupy wiekowej w powszechnej świadomości, poprzez udział w ważnym wydarzeniu kulturalnym.

Cały projekt zakłada nieodpłatne zaangażowanie artystów i realizatorów w przedsięwzięcie wspólnego tworzenia ważnego wydarzenia kulturalnego.  Ma mieć charakter społecznego włączenia się środowisk artystycznych w działania na rzecz instytucji senioralnych (gdańskie kluby seniora, Uniwersytety III wieku, stowarzyszenia i grupy senioralne itp.).

Aktualności edycji 2018

Autorzy, kompozytorzy i wykonawcy

– edycja 2018

1. „Pierwsze spotkanie” – autorka słów: Barbara Belecka,
kompozytor muzyki: Paweł Wysocki,
śpiew: Patrycja Mizerska


2. „O Miłości Jesieni” – autor słów: Grzegorz Sowa,
kompozytor muzyki: Beniamin Baczewski,
śpiew: Przemysław Radziszewski


3. „Skrzypek” – autorka słów: Jadwiga Tomaszewska,
kompozytor muzyki: Maksym Kalinowski,
śpiew: Sylwia Zakrzewska


4. „Nostalgia” – autorka słów: Małgorzata Chaładus,
kompozytor muzyki: Michał Kostka,
śpiew: Jakub Kornacki


5. „Moja jesień” – autorka słów: Bogusława Karpinska Beratz,
kompozytor muzyki: Paulina Porszke,
śpiew: Dominika Kościelniak


6. „Słodka Niewola” – autorka słów: Danuta Kobylarz,
kompozytor muzyki: Krzysztof Falkowski,
śpiew: Patrycja Mizerska, Jakub Kornacki


7. „Powrócić tam” – autorka słów: Jadwiga Hoppe,
kompozytor muzyki: Joanna Złotkowska,
śpiew: Monika Kijek


8. „Mężczyzna somnambuliczny” Alicja Kubica,
kompozytor muzyki: Sławomir Hawryszczuk,
śpiew: Julia Piertucha

KOORDYNATORZY

Koordynator projektu – Jarosław Polański

Mgr sztuki, specjalista zarządzania jednostkami pomocy społecznej, kierownik Dziennego Domu w Sopocie (2012-2013), Koordynator Centrum Aktywnego Seniora Swissmed w Gdańsku (od 2014), koordynator wielu przedsięwzięć  z zakres kultury i integracji społecznej w Trójmieście, prezes Sopockiego Centrum Seniora (2010-2013), inicjator wielu projektów senioralnych, wśród nich coroczne Pomorskie Inspiracje Artystyczne czy Pomorski Festiwal Małych Form Artystycznych w Gdyni, które są skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych z Pomorza. Twórca kampanii społecznej „Nadzieja to Anioł” (rozpoczęta w grudniu 2016). Pomysłodawca i właściciel praw do marki „Benefis Dojrzałości”.

Koordynator projektu – Andrzej Urbański

Wieloletnie doświadczenie z zakresu pedagogiki społecznej i opiekuńczej, specjalista ds PR w nowoczesnych firmach, wieloletnie doświadczenie z zakresu nowoczesnych multimediów, kreowania wizerunku i tworzenia identyfikacji wizualnej, doświadczenie w prowadzeniu placówek o charakterze medycznym i opiekuńczym. Specjalista ds zarządzania placówkami medycznymi. Uczestniczył w realizacjach projektów unijnych dla bezrobotnych „Furtka”, „Na Fali” (współrealizowane przez Caritas), międzynarodowego projektu „Senior Capital” realizowanych w Sopocie i Gdańsku dla seniorów i wolontariuszy.

Dyrektor Artystyczny – Kamil Cieślik

Absolwent Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w roku 2015).
Laureat ogłoszonego w styczniu 2016 roku konkursu „Fontannie bije ten dzwon”. Zwycięski utwór na carillon pt. „Opowieści Fontanny z Placu Heweliusza” był specjalną, letnią atrakcją w Gdańsku. Mieszkańcy Gdańska i turyści pierwszy raz usłyszeli go podczas widowiska inaugurującego działanie fontanny na Placu Jana Heweliusza w nowym sezonie.
Laureat nagród na ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m. in. I miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, I miejsca w Konkursie Kompozytorskim na Logo Dźwiękowe XIX Konferencji Edukacji Muzycznej EAS 2011 organizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, III nagrody w Konkursie Kompozytorskim na „Utwór dla Gdańska” i innych. Jego utwory wykonywane są podczas koncertów kompozytorskich w alma mater, a także poza nią, w kraju i za granicą. Ma na koncie współpracę z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jest również laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za osiągnięcia w twórczości artystycznej, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendystą Marszałka województwa pomorskiego. Oprócz muzyki artystycznej, ma na koncie także muzykę teatralną, m. in. do spektaklu teatru ulicznego Te białe kwiaty prezentowanego podczas Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku w roku 2013.

Dodatkowe informacje

tel.:  506 314 278

e-mail:  biuro@benefisdojrzalosci.pl

Spot radiowy promujący wydarzenie

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska