BENEFIS DOJRZAŁOŚCI TO WYDARZENIE BEZ PRECEDENSU…

             

Benefis Dojrzałości to wydarzenie bez precedensu. To wyjątkowy koncert w wykonaniu trójmiejskich artystów, którzy stworzyli na tą okazję zespół wokalno – instrumentalny, złożony z przedstawicieli różnych orkiestr, chórów, formacji jazzowych czy grup teatralnych. Wśród wykonawców są m.in. muzycy i aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni, studencki i pedagodzy gdańskiej Akademii Muzycznej, Orkiestra Symfoniczna „Progres”, Kwartet Capelli Gedanensis, Chór Camerata Santa Cecilia, przedstawiciele środowiska jazzowego i inni.

Inspiracją do jego realizacji nie była twórczość uznanych artystów, ale amatorska twórczość poetycka gdyńskich seniorów w opracowaniu na orkiestrę, zespół jazzowy, chór i solistów wokalistów. Muzykę do wybranych wierszy dziesięciu benefisantów koncertu napisał i opracował znakomity kompozytor Artur Guza.

„Nasze wiersze brzmią jeszcze pełniej. Pięknie muzyka podkreśla to, co miałam w swoim wierszu do powiedzenia. To niesamowite, że nas to spotyka” – mówi seniorka z Centrum Aktywności Seniora pani Maria Hoyer-Martyńczuk.

             

Benefis Dojrzałości to koncert solidarności międzypokoleniowej i międzyinstytucjonalnej. Już od kilku lat organizowane są koncerty studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, słuchaczy Studium Wokalnego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, czy akcje z udziałem aktorów trójmiejskich teatrów na rzecz różnych instytucji seniorskich w Trójmieście. Tym razem artyści związani z tymi instytucjami uświetnili wydarzenie wieńczące 10 lat działalności Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

Artur Guza, który napisał przepiękną muzykę i ciekawe aranżacje do wierszy gdyńskich seniorów podkreślał, że to wyjątkowe zadanie napisać muzykę do tekstów, które nie były pisane z założeniem, że będą prezentowane w tej formie.

To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko ze względu na wspaniały jubileusz, ale było to wyjątkowe w swym rodzaju wydarzenie artystyczne .

Galę wyreżyserował pomysłodawca Jarosław Polański.

Koncert odbył się 25 maja 2015r. w Teatrze Muzyczny w Gdyni

 

FOTOREPORTAŻ Z PRÓBY DO KONCERTU

FOTOREPORTAŻ Z KONCERTU

PRODUKCJA

PRODUCENT:

CENTRUM AKTYWNOŚCI SENIORA W GDYNI

 Reżyseria, koordynacja produkcji:

Jarosław Polański

Dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje muzyczne:

Artur Guza   

Realizacja sekwencji filmowych:

Mirosław Judkowiak 

WYKONAWCY

W  WYDARZENIU  WZIĘLI  UDZIAŁ  M.IN.:

Krystyna Stańko

Polska piosenkarka jazzowa, gitarzystka, autorka tekstów, wykładowca wokalistyki jazzowej, dziennikarka radiowa.
Krystyna Stańko ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Od ponad 10 lat jest wykładowcą na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Karolina Trębacz

Aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni. Można zobaczyć ją w rolach: Pani Jeziora w „SPAMALOCIE”, Baronowej Wąsowskiej w „LALCE”, Elizy Doolittle w „MY FAIR LADY”, Belle w „PIĘKNEJ I BESTII” oraz w spektaklach „PCHŁA SZACHRAJKA”, „BAL W OPERZE”, „SKRZYPEK NA DACHU”.
Występuje gościnnie w Teatrze Wielkim w Łodzi w roli Elizy Doolittle w „My Fair Lady”.
Pochodzi z Zielonej Góry. Absolwentka Studium Wokalno-aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (2003).
W wolnym czasie śpiewa w zespole „Light of Love” muzykę gospel. Nagrała również płytę z zespołem „ZAGDAŃSKI”.
 

Ewa Kłosowicz

Studentka III roku Studium Wokalno – Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Udział w teledysku grupy BEDU Twoje oczy mówią coś więcej. Udział w THE VOICE OF POLAND I edycja (grupa A. Piasecznego). Zachwyciła jury The Voice of Poland swoim ciepłym głosem. Udział w OD PRZEDSZKOLA DO OPOLA.

Paweł Zagańczyk

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcje asystenta. Jest laureatem  ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.

… i wielu innych…

 

Dorota Białkowska

Dorota Białkowska. Aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Teatr -jej pasja i spełnienie. Muzyka – radość, uwalnianie emocji. Pisanie – wyrażanie siebie. Najważniejsza w życiu- równowaga. Klucz- kreatywność.

Krzysztof Wojciechowski

Aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Można zobaczyć go w rolach: Melchiora Gabor w „PRZEBUDZENIU WIOSNY”, Osła w musicalu „SHREK”, Kenickie’go w „GREASE”, Subiekta Klejna w „LALCE”, Harry’ego w „MY FAIR LADY”, Perczyka w „SKRZYPKU NA DACHU”, Eliasza we „FRANCESCO”
Goodmana Kinga w „FAME – SŁAWA”. Występuje także w spektaklu „BAL W OPERZE”.
Grał Willarda Hewitta i Jettera w „FOOTLOOSE – WRZUĆ LUZ!”.
Występował również w spektaklu „Błogosławieni. Pieśni Gospel” oraz jako muzyk pianista w spektaklu „Dziś wieczorem: Lola Blau”.
Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni (2008).
 

Orkiestra Kameralna Progress

Dyrygent Szymon Morus
Orkiestra Kameralna Progress, to młody, dynamiczny zespół, błyskotliwie wkraczający na scenę muzyczną Wybrzeża. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Członkowie orkiestry wielokrotnie współpracowali z czołowymi postaciami życia muzycznego, koncertując bez mała w całej Europie. Począwszy od 2009 roku Orkiestra Kameralna Progess bierze udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją zespołu jest łączenie różnych regionów Polski, kultur i narodów.

Przemek Dyakowski

PRZEMEK DYAKOWSKI grę na skasofonie zaczął w późnych latach pięćdziesiątych w słynnym zespole Zygmunta Koniecznego Piwnica pod Baranami. Dabiutował jako podczas Zaduszek Jazzowych w 1961r. Po przeprowadzce na Wybrzeże zaangażował się w działalność Klubu Studenciekgo Żak m.in w zespole Włodzimierza Nahornego. Był współtwórcą zespołu Rama 111, w którym gra do dziś. W latach 70 Rama 111 posiadała przez 10 lat własną audycję w Radiu Gdańsk, dokonując nagrań setek godzin archiwalnych z muzyką rozrywkową i jazzową.

Sebastian Wisłocki

Aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Absolwent Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego (2003) i Studium Wokalno-Aktorskiego (2006).

Jakub Badurka

Słuchacz III roku Studium Wokalno – Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni

Chór Studencki Studium Wokalno-Aktorskiego

Studenci Studium Wokalno – Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni

Kwartet Capelli Gedanensis

Katarzyna Kowacz – skrzypce
Katarzyna Rogalska – skrzypce
Agnieszka Chomicz – altówka
Alicja Lach Owsiany – wiolonczela

Chór Gminy Kolbudy Camerata Santa Cecilia

Chór Gminy Kolbudy „Camerata Santa Cecilia” powstał we wrześniu 2002r. z inicjatywy mieszkańców Kolbud.
Występował także w Polsce i poza jej granicami: na Litwie (2004), w Czechach (2005), na Ukrainie (2006) oraz w Niemczech (2007).
Jest zdobywcą Srebrnego Dyplomu na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat” w Sopocie w 2007r.
Za swą działalność chór otrzymał medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz nagrodę Pro Ecclesia et Populo.
Od listopada 2004r. dyrygentem zespołu jest Tatiana Adamkowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Podyplomowego Studium Emisji Głosu w Bydgoszczy.


Sylwia Wąsik

Słuchaczka IV roku Studium Wokalno – Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni

Rafał Ostrowski

Aktor, solista Teatru Muzycznego w Gdyni pod 1994 roku (w latach 1990-1994 jego adept). Absolwent gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej – 1994. W latach 1997-2001 prowadził zajęcia teatralne w Centrum Kultury Kaszubski Dwór w Kartuzach.  Grał George’a w „Tajemniczym Mr Love” (2009); Rufina we „Francesco” (2007); Grahama/Petrukia w „Kiss me, Kate” (2006); Trenera Dunbara w „Footloose – Wrzuć luz!” (2006); Nicka/Rycerza/Stokersa w „Draculi” (2004); Billy’ego Flynna w „Chicago” (2002); Świerszcza w „Pinokiu” (2003).

Paulina Grochowska

Droga była długa, bo PKP jakie jest każdy wie. Z Łukowa gdzie dom, przez Gdynię gdzie Studium Wokalno – Aktorskie aż do Gdańska gdzie Akademia Muzyczna – Jazz i muzyka estradowa. Reasumując: śpiewa, gra i tańczy. Śpiewa od zawsze, gra od kiedy się nauczyła, a tańczy od kiedy ktoś odważny po raz pierwszy poprosił ją do tańca. Poza wspomnianymi nigdy nie skacze bez spadochronu, nie strzela ślepakami, nurkuje póki co w basenie, a czas na paralotni bez selfie jest dla niej stracony. Groszek. Tak mówią znajomi.

Janusz Macek Mackiewicz

Janusz „Macek” Mackiewicz – jeden z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce, od lat stanowi trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych.
W styczniu 2009 roku wspólnie z czołowymi trójmiejskimi muzykami jazzowymi zakłada Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, którego zostaje prezesem.

Piotr Nadolski

Wszyscy wykonawcy wystąpili charytatywnie na rzecz tych kilku chwil Wielkiej Radości i Szacunku dla Drugiego Człowieka, Seniora-Poety.

KOMPOZYTOR

Artur Guza

ARTUR_1
Romans z muzyką rozpoczął w najmłodszych latach od nauki gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Oławie. Warsztat wokalny szkolił pod kierunkiem Marka Bałaty w Prywatnej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Zbigniewa Czwojdy we Wrocławiu. Ukończył w 2007 roku Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym i uzyskał tytuł Aktora Scen Muzycznych, a w 2014 Kompozycję i Aranżację Jazzową na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.
Aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Pedagog w Państwowym Studium Wokalno-aktorskim.
Jako kompozytor, aranżer i kierownik muzyczny przygotował wiele produkcji teatralnych współpracując z takimi reżyserami jak: Małgorzata Talarczyk /Prezydentki, Opowieść o ZOO/, Tomasz Mandes /Z twarzą przy ścianie/, Tomasz Czarnecki /Nie ma tego złego, Calineczka, Zielona wyspa banana, Królewna Śnieżka,  Hotel Palace, Brzydkie kaczątko, Kolędy z całego świata, Pippi, Bleee…, Wodna Opowieść, Mała Syrenka, Wiocha czyli piosenki o prostej miłości/, Małgorzata Ryś /Szach   i Papuga, Gwiazdka w muzycznym/, Zbigniew Sikora /Gdyby do szkoły chodziły anioły, Na arce o ósmej/ ,Renia Gosławska /Miłość nieznana/, Donata Zuliani /Koncert na cztery łapy/, Jerzy Jan Połoński /Tuwim dla dorosłych/( najlepsza piosenka „Miłość Ci wszystko wybaczy” w aranżacji Artura Guzy i wykonaniu Anny Urbanowskiej, w plebiscycie Gazety Świętojańskiej „Najlepsze wydarzenie rou 2013”) Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka za opracowanie muzyczne spektaklu „Tuwim dla dorosłych” inspirowany twórczością Juliana Tuwima w reż. Jerzego Jana Połońskiego; Aranżer płyty kolęd „Bóg się rodzi na pomorzu” /Dziennik Bałtycki 2012-2013/. Do osiągnięć artysty należy również skomponowanie hymnu dla Polish School in Derby w USA. Skomponowanie Drogi Krzyżowej na orkiestrę symfoniczną , chór i chór chłopięcy, która miała prapremiere w kwietniu 2012 roku w Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu /dyrygent Young Chil Lee/

REALIZACJA SEKWENCJI FILMOWYCH

Mirek Judkowiak

Mirek Judkowiak
„.. filmy Mirka Judkowiaka to ostatni podmuch kina autorskiego ze wschodniej europy. Jego konsekwencja w każdym filmie w poszukiwaniu prawdy o swoim bohaterze jest zdumiewająca. Największe sukcesy odnosi w portretowaniu trudnych psychologicznie osobowości. W opozycji do duchowych treści bohatera stawia zawsze prostą życiową postawę drugiej strony opowieści Dysponuje szyfrem do swych fabuł tak już dziś rzadko spotykanym w komercyjnym kinie. Jest w nim wielki potencjał rokujący stworzenie filmu fabularnego o cechach światowej jakości…….”.
Środowisko wybrało Go najwybitniejszym autorem filmów krótkometrażowych trójmiasta 25 lecia.
-1986 – 1990 – Akademia Filmowa w Warszawie
  • Fernsehakademie Berlin
-1991 – 1994 – TVP1 – 9 filmów dokumentalnych
  • TVP2 – 5 filmów dokumentalnych
  • POLSAT – 4 filmy dokumentalne – 30 teledysków
-1995 – 1997 – CANAL + – 3 filmy dokumentalne
                                        -reklama – VOLVO, MICROSOFT, FERRERO, VIZIR itd.
-1997 – 2000 – TVN – 10 wizjerów,   3 superwizjer
-2000 – 2003 – festiwale filmowe – 15 nagród Grand Prix
-2004 – 2010 – reklama – Browar ŻYWIEC {HEINEKEN} FREEQ itd.
  • filmy promocyjne – IDN, ODDK

C.D.N.

PARTNERZY I SPONSORZY