MIASTO GDAŃSK oraz FUNDACJA PROMEDICINE zapraszają

Organizatorzy:
Fundacja Promedicine
Miasto Gdańsk

Partnerzy:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto
Studio MTS Mariusz Zaczkowski

Mecenat:
Swissmed Centrum Zdrowia

Patronat Medialny:
Radio Gdańsk

Idea wydarzenia

Główną inspiracją do realizacji projektu jest twórczość poetycka gdańskich seniorów.

Podczas corocznego Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, realizowanego w marcu i kwietniu  na potrzeby tego projektu,  wybranych  zostaje 7 utworów poetyckich napisanych i nadesłanych przez gdańskich seniorów.

Wyniki zostały uroczyście ogłoszone  14 lipca 2020 roku.

Nagrodą w tym konkursie jest wykonanie tych utworów w formie piosenek przez kilkudziesięcioosobową formację muzyczną złożoną z instrumentalistów i wokalistów podczas koncertu galowego w październiku 2020 roku oraz płyta z nagraniem wszystkich utworów.

Aktualności:

Pani Elżbieta Bajerska wyróżniona przez internautów w IV Gdańskim Konkursie Poetyckim z cyklu Benefis Dojrzałości (edycja 2020).

Serdecznie GRATULUJEMY

Rozwiń opis:

Jest już płyta CD z nagraniem koncertu Benefis Dojrzałości 2020.

Koncert Benefis Dojrzałości 2020 – edycja online

Praca w Studio MTS Pana Mariusza Zaczkowskiego. Super atmosfera. Praca nad interpretacją tekstów.

25.08 zakończyliśmy pierwszy etap nagrań.
Już za tydzień zaczynamy nagrania partii wokalnych.

Rozwiń opis:

Po rozstrzygnięciu Gdańskiego Konkursu Poetyckiego dla Seniorów (14 lipca 2020) kompozytorzy rozpoczęli pracę nad muzyką do siedmiu wybranych wierszy. Dzisiaj wszystkie partytury są już gotowe a do pracy przyłączają się wykonawcy. Na początek nagrania partii instrumentalnych. 24 i 25 sierpnia Studio Koncertowe im Jamusza Hajduna w Radio Gdańsk. Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją dr Sylwii Janiak-Kobylińskiej #fundacjasaj oraz Kwartet Cappelli Gedanensis #cappellagedanensis, którą dzisiaj zapoznaje ze swoją kompozycją Kamil Cieślik. Do orkiestry, na potrzeby benefisowej realizacji, dołączył Michał Ciesielski – fortepian. Za „sterami” konsoli realizator całej warstwy dźwiękowej tegorocznej edycji Benefisu – Mariusz Zaczkowski (Studio MTS). Nad realizacją video pracują Paweł Nowakowski i Alan Soliński.
Teraz czas na mix (wielka praca Mariusza Zaczkowskiego oraz Sylwii Janiak-Kobylińskiej)
Od 5 września dołączą wokaliści i soliści-instrumentaliści. Póki co fotorelacja (z telefonu komórkowego) z pierwszych dwóch dni nagraniowych.

24, 25 sierpnia nagrania partii instrumentalnych – Studio Koncertowe im Jamusza Hajduna w Radio Gdańsk

Podziękowanie Seniorom biorącym udział w IV Gdańskim Konkursie Poetyckim dla Seniorów z cyklu Benefis Dojrzałości

Spotkanie z Laureatami IV Gdańskiego Konkursu Poetyckiego dla Seniorów z cyklu Benefis Dojrzałości

Rozwiń opis:

Tym samym NOMINACJE do wykonań wybranych wierszy w formie piosenki, przez orkiestrę i wokalistów w Koncercie Głównym z cyklu „Benefis Dojrzałości” – edycja 2020 – WRĘCZONE.
W tym roku wybranych zostało 7 wierszy.

„Marzenia wiosennej wyobraźni” autor: Elżbieta Zych-Borzobohata
„Do dziś pamiętam” autor: Jerzy Zdzisław Sobolewski
„Zwykły dzień” autor: Tomasz Zieliński
„Noc świętojańska” autor: Mira Kieniewicz-Kopcińska
„Jesień – mój cień” autor: Jolanta Korczak
„Kamyk w bucie” autor: Maria Pieczonka
„Uliczka” autor: Krystyna Degutis

Autorom GRATULUJEMY!

Ze względu na epidemiologicznych ograniczyliśmy udział w uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu do Laureatów (oraz ewentualnych osób towarzyszących).
Uroczystość obyła się na Długim Targu w Gdańsku – w ogródku gastronomicznym Restauracji Peruvia, która jest częścią Centrum Kultury Peruwiańskiej przy Konsulacie Honorowym Peru.
Gospodarzem spotkania był Konsul Honorowy Peru Pan Roman Walasiński, który jest jednocześnie Prezesem Zarządu firmy Swissmed Centrum Zdrowia – Mecenasa Benefisu Dojrzałości.
Nominację wręczył Wiceprezydent Miasta Gdańska Pan Piotr Kowalczuk wraz z Panią Gabrielą Dudziak – Pełnomocnik Prezydenta ds Seniorów oraz Panem Konsulem Romanem Walasińskim.
Wydarzenie prowadziła niezastąpiona Beata Szewczyk – Radio Gdańsk a wraz z Nią Jarek Polański – dyrektor wydarzenia – (dyr ds projektów senioralnych Fundacji Promedicine) oraz Kamil Cieślik – dyrektor artystyczny wydarzenia (Prodziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku).
Na spotkaniu byli też przedstawiciele grupy kompozytorów, pracujących już nad kompozycjami i aranżacjami do wybranych wierszy – Pani Joanna Złotkowska oraz Pan Michał Ciesielski.
Po części oficjalnej były rozmowy, wywiady zdjęcia i ujęcia do teledysków, które kręcili Paweł Nowakowski i Alan Soliński.
Kolejne relacje z tego wyjątkowego spotkania będziemy zamieszczać na stronie wydarzenia, stronie Miasta oraz w mediach społecznościowych. Rozmowy z Seniorami i organizatorami usłyszeć będzie można w m.in. w Radio Gdańsk – Patrona Medialnego.

Etap II Projektu
Uroczysta Gala w październiku – w ramach Gdańskich Dni Seniora.

IV GDAŃSKI KONKURS POETYKI DLA SENIORÓW Z GDAŃSKA ROZSTRZYGNIĘTY

Przygoda z poezją i muzyką;
międzypokoleniowe spotkanie osobowości, wrażliwości i talentów, młodości i dojrzałości;
spotkanie osób i instytucji…
SPOTKANIE LUDZI – po prostu …

KONCERT GALOWY –  w tym roku ON-LINE
Wydarzenie organizowane  w ramach październikowych GDAŃSKICH DNI SENIORA

Młodzi kompozytorzy piszą muzykę do wierszy Seniorów.
Wierszy, które są wyciągnięte z szuflady; może napisane specjalnie na tę okazję;
a może jest to czyjś pierwszy wiersz w życiu.

Wiersze wybrane w Gdańskim Konkursie Poetyckim dla Seniorów

KOORDYNATORZY

Dyrektor Projektu – Jarosław Polański

Mgr sztuki, specjalista zarządzania jednostkami pomocy społecznej, p.o. kierownik Dziennego Domu w Sopocie (2012-2013), Koordynator Centrum Aktywnego Seniora Swissmed w Gdańsku (od 2014), dyrektor ds projektów senioralnych w Fundacji Promedicine (od 2017), koordynator wielu przedsięwzięć  z zakres kultury i integracji społecznej w Trójmieście, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Sopockiego Centrum Seniora (2010-2013), inicjator i koordynator takich projektów senioralnych jak Pomorskie Inspiracje Artystyczne, Pomorski Festiwal Małych Form Artystycznych w Gdyni, które są skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych z Pomorza. Twórca kampanii społecznej „Nadzieja to Anioł” (2016/17). Pomysłodawca i właściciel praw do marki „Benefis Dojrzałości”.

Dyrektor Artystyczny – Kamil Cieślik

Absolwent Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w roku 2015).
Laureat ogłoszonego w styczniu 2016 roku konkursu „Fontannie bije ten dzwon”. Zwycięski utwór na carillon pt. „Opowieści Fontanny z Placu Heweliusza” był specjalną, letnią atrakcją w Gdańsku. Mieszkańcy Gdańska i turyści pierwszy raz usłyszeli go podczas widowiska inaugurującego działanie fontanny na Placu Jana Heweliusza w nowym sezonie.
Laureat nagród na ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m. in. I miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, I miejsca w Konkursie Kompozytorskim na Logo Dźwiękowe XIX Konferencji Edukacji Muzycznej EAS 2011 organizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, III nagrody w Konkursie Kompozytorskim na „Utwór dla Gdańska” i innych. Jego utwory wykonywane są podczas koncertów kompozytorskich w alma mater, a także poza nią, w kraju i za granicą. Ma na koncie współpracę z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jest również laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za osiągnięcia w twórczości artystycznej, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendystą Marszałka województwa pomorskiego. Oprócz muzyki artystycznej, ma na koncie także muzykę teatralną, m. in. do spektaklu teatru ulicznego Te białe kwiaty prezentowanego podczas Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku w roku 2013.

Przygotowanie muzyczne, rzecznik wydarzenia – dr Sylwia Janiak – Kobylińska

Dyrygent, doktor sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prezes Fundacji Wspierającej Młodych Artystów SAJ, założycielka Bałtyckiej Filharmonii Młodych, instruktor w Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. Jest również absolwentką studiów w zakresie Zarządzania Kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej i skrzypce u prof. Krystyny Jureckiej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jest laureatką wielu nagród m.in.: Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2013), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2012), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” (2016), Stypendiów Naukowych Prezesa Rady Ministrów (2005-2007), Nagrody II st. Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (2014), Nagrody III st. Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku (2016). Na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga, jako najmłodszy uczestnik zdobyła: Nagrodę Maestro Antoniego Wita, Nagrodę Dyrektora Strathmore Symphonic Orchestra Piotra Gajewskiego oraz zaproszenia koncertowe. Pełniąc funkcję dyrygenta w Operze Bałtyckiej współpracowała m.in. z Łukaszem Borowiczem, Tadeuszem Kozłowskim, Andriejem Yurkievichem, Friedrichem Heiderem, Gabrielem Chmurą. Podczas pracy w tej instytucji przygotowywała premiery takich oper jak: Tosca G. Pucciniego, Makbet G. Verdiego, Cosi fan Tutte W.A. Mozarta, Maria Statkowskiego.

Poza działalnością dydaktyczną na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykłada Czytanie partytur, Dyrygowanie, Podstawy dyrygowania, Metodykę prowadzenia zespołów instrumentalnych/chóralnych, Dydaktykę prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych) współpracuje z zespołami artystycznymi aMuz (Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna), przygotowując koncerty symfoniczne oraz kameralne na Wydziale Instrumentalnym, a także spektakle operowe i operetkowe z Wydziałem Wokalno-Aktorskim (La finta Giardiniera, Die Zauberflote, La clemenza di Tito W.A. Mozarta, Verbum Nobile S. Moniuszki, Ptasznik z Tyrolu C. Zellera).

Od 2011 r. jako prezes Fundacji SAJ inicjuje i współorganizuje wiele projektów artystycznych i edukacyjno-kulturalnych.

W swoim dorobku posiada także nagrania płytowe m.in.:

Wybrane arie barytonowe z dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki
(solo Leszek Skrla – baryton, Bałtycka Filharmonia Młodych), 2019 r.
Bałtyckie Legendy z poematami symfonicznymi Beniamina Baczewskiego
(Bałtycka Filharmonia Młodych), 2019 r.
Kolędy Europejskie (solo Anna Fabrello – sopran, Bałtycka Filharmonia Młodych), 2015 r.
Sław Lutosa! (solo Roksana Wardenga – mezzosopran, Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej w Katowicach), 2013 r.

ADRES, DNI I GODZINY PRACY BIURA:

FUNDACJA PROMEDICINE    80-215 Gdańsk, ul.Wileńska 44

czynne w  PN, ŚR i PT w godz.: 10:00-13.00

TELEFON KONTAKTOWY:    518 683 308

E-MAIL:  biuro@benefisdojrzalosci.pl

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska