Benefis Dojrzałości – Gdańsk 2019

Przygoda z poezją i muzyką;
międzypokoleniowe spotkanie osobowości, wrażliwości i talentów;
spotkanie osób i instytucji…
SPOTKANIE LUDZI – po prostu …

Główną inspiracją do realizacji projektu jest twórczość poetycka gdańskich seniorów.

Podczas Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, zrealizowanego na potrzeby tego projektu, zostanie wybranych 8 utworów poetyckich napisanych i nadesłanych przez gdańskich seniorów.

Do wybranych w konkursie utworów muzykę napiszą młodzi gdańscy kompozytorzy, studenci Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Utwory te wykonane zostaną na uroczystym koncercie pt. „Benefis Dojrzałości”, 29 października 2019 roku na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
To wyjątkowy koncert w wykonaniu trójmiejskich artystów, którzy stworzą na tę okazję zespół wokalno-instrumentalny składający się z kilkudziesięciu muzyków.

To koncert solidarności międzypokoleniowej i międzyinstytucjonalnej.

W zeszłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział:

  • kilkudziesięciu Seniorów, którzy nadesłali swoje wiersze do Gdańskiego Konkursu Poetyckiego
  • kilkudziesięciu muzyków – wykonawców zwycięskich utworów (instrumentaliści, wokaliści)
  • studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy skomponowali muzykę do tych utworów
  • studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy pod okiem dr Roberta Turło wyprodukowali wizualizację multimedialną do wszystkich wykonywanych utworów
  • ponad 900 osób na widowni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

KONCERT GALOWY –  Polska Filharmonia Bałtycka 29 listopada 2019 roku

Młodzi kompozytorzy napiszą muzykę do wierszy seniorów.
Wierszy, które są wyciągnięte z szuflady; może napisane specjalnie na tę okazję;
a może będzie to czyjś pierwszy wiersz w życiu.

Wiersze wybrane w III Gdańskim Konkursie Poetyckim dla Seniorów – konkurs trwa do 25 maja.

KOORDYNATORZY

Dyrektor Projektu – Jarosław Polański

Mgr sztuki, specjalista zarządzania jednostkami pomocy społecznej, p.o. kierownik Dziennego Domu w Sopocie (2012-2013), Koordynator Centrum Aktywnego Seniora Swissmed w Gdańsku (od 2014), dyrektor ds projektów senioralnych w Fundacji Promedicine (od 2017), koordynator wielu przedsięwzięć  z zakres kultury i integracji społecznej w Trójmieście, prezes Sopockiego Centrum Seniora (2010-2013), inicjator i koordynator wielu projektów senioralnych, wśród nich Pomorskie Inspiracje Artystyczne czy Pomorski Festiwal Małych Form Artystycznych w Gdyni, które są skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych z Pomorza. Twórca kampanii społecznej „Nadzieja to Anioł” (2016/17). Pomysłodawca i właściciel praw do marki „Benefis Dojrzałości”.

Dyrektor Artystyczny – Kamil Cieślik

Absolwent Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w roku 2015).
Laureat ogłoszonego w styczniu 2016 roku konkursu „Fontannie bije ten dzwon”. Zwycięski utwór na carillon pt. „Opowieści Fontanny z Placu Heweliusza” był specjalną, letnią atrakcją w Gdańsku. Mieszkańcy Gdańska i turyści pierwszy raz usłyszeli go podczas widowiska inaugurującego działanie fontanny na Placu Jana Heweliusza w nowym sezonie.
Laureat nagród na ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m. in. I miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, I miejsca w Konkursie Kompozytorskim na Logo Dźwiękowe XIX Konferencji Edukacji Muzycznej EAS 2011 organizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, III nagrody w Konkursie Kompozytorskim na „Utwór dla Gdańska” i innych. Jego utwory wykonywane są podczas koncertów kompozytorskich w alma mater, a także poza nią, w kraju i za granicą. Ma na koncie współpracę z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jest również laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za osiągnięcia w twórczości artystycznej, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendystą Marszałka województwa pomorskiego. Oprócz muzyki artystycznej, ma na koncie także muzykę teatralną, m. in. do spektaklu teatru ulicznego Te białe kwiaty prezentowanego podczas Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku w roku 2013.

Dodatkowe informacje

tel.:  506 314 278

e-mail:  biuro@benefisdojrzalosci.pl

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska